• Admissions
  • Bookstore
  • Careers & Career Tech
  • Counseling
  • Degrees & Certificates
  • Fees & Financial Aid
  • Library
  • Maps & Directories
  • President's Office
  • Foundation & Alumni
  • Quick Links:

ACADEMIC DEPARTMENTS

Degrees & Certificates link

Class Schedule link

Department Directory & Web Page Link

Additional information on our departments, course offerings, and degree and certificate paths is available through the Catalog.

Dial (323) 953-4000 + the extension listed below

SUBJECT AREA OFFICE CHAIR EXTENSION
Academic Computing

AD 306

Pamela Atkinson

2480

All-College Computer Lab

MLK Lib. 2nd Flr

 

2396

Art/Architecture

DH 220A

Gayle Partlow

2510

Astronomy/Physics

SCI 222D

Jayesh Bhakta

2923

Business Administration
Accounting, Advertising, Bookkeeping, Business, Finance/Banking, International Business, Management, Marketing, Real Estate, Supervision

AD 316B

R. Britt Hastey

2547

Chemistry

SCI 324

Michael Farrell

2600

Child Development Center

CDB 117

Dorian Harris

2220

Child & Family Studies
Child Development, Dietetics,
Child Development Center

CDB 202  Keli Miller  2299 

Cinema-Television

CC 181A

Joni Varner

2627

Communication Studies (formerly Speech) CC 187 Kathleen Beaufait 2964
Community Extension
Non-Credit classes open
to the community.
AD 112 Gabriela Laos 2651

Computer Applications
& Office Technologies

AD 316B

R. Britt Hastey

2547

Computer Science
Information Technology
(CSIT)

FH 103

Roger Wolf

2811

Computer Technology

FH 103

Roger Wolf

2811

Cooperative Education

AD 205D

Juliana Medina

1522

Dance

KN 216

Daniel Cowgill

2660

Dental Technology

SCI 324A

Dana Cohen

2501

Dual Enrollment

 

Harley Haas

3969

Earth Sciences
Geology, Geography,
Oceanography

SCI 324

Michael Farrell

2600

Electronics

FH 103

Roger Wolf

2811

Engineering

SCI 222D

Jayesh Bhakta

2923

English and ESL

JH 301B

Bernadette Tchen

2700

Foreign Languages & Humanities

JH 111B

Eiko Chatel

2737

Health

KN 216

Daniel Cowgill

2660

International Students Program

Cub Center 107

Reginald Brady

2470

Journalism  

Chem 208

Daniel Marlos

2835

Kinesiology  (formerly Physical Education) Includes the Fitness Center, Health, Dance

KN 216  Daniel Cowgill  2660

Law, Administration
of Justice & Corrections

Chem 119C

Wilhelm Vargas

2754

Learning Skills

LS 201

Maryanne
Des Vignes

2778

Library

MLK Library 114

Barbara Vasquez

2407

Life Sciences
Anatomy, Biology, Microbiology, Physiology

SCI 222-I

Sean Phommasaysy

2795

Mathematics

FH 103

Roger Wolf

2811

Music

DH 304

Christine Park

2880

Nursing  Interim Director:
             
Acting Chair:

SCI 218
AD 208

Jocelyn S. Turk
Thelma Day, Ed.D.

2065
2541

Personal Development

AD 108

Reri Pumphrey

2250

Philosophy

Chem 210D

Julio Torres

2763

Photography (Media Arts)

Chem 11

Daniel Marlos

2835

Physical Education  See Kinesiology,above

Physics

SCI 222D

Jayesh Bhakta

2923

Psychology/Human Services

Chem 111B

Rochelle Sechooler

2930

Radiologic Technology

RT 3A

Israel Fonseca

2942

Real Estate (see Business)

 

 

 

Social Sciences
Economics, History, Political Science, and Sociology

FH 219E

Wendel Eckford

2561

Speech (now Communication Studies)

CC 187

Kathleen Beaufait

2964

Theatre Arts

TA 208

Kevin Morrissey

2992







BUILDING CODES
Code Building
AD Cesar Chavez Admin. Bldg.
Bung Bungalow
CC Communications - Cinema Bldg.
CDC Child Development Center
CH Clausen Hall
CHEM Chemistry Building
DH DaVinci Hall
EWD Economic & Workforce Dev.
FH Franklin Hall
HH Holmes Hall
JH Jefferson Hall
KN Kinesiology
MLK Martin Luther King Jr. Library
LRC Learning Resource Center
LS Life Sciences Building
MG Men's Gymnasium
RT Radiologic Technology Bldg.
SCI Science & Technology Bldg.
SSV Student Services Village
SU Student Union Bldg.
TA Theatre
WG Women's Gymnasium
  Map of Campus (PDF)