LACC Meeting Schedule

2009-2010

Committee/Subcommittee

Meeting Day, Time

Location

Committee Chair

Academic Accommodations

1st Friday of each month, 9:00-10:00am

CH-109

Ron Kendis

Academic Senate

 

1st and 3rd Thursday of each month, 12:30-2:30pm

FSC

Ken Sherwood

Academic Senate Academic Rank

2nd Thursday of each month, 1:30-3:30pm

JH-312F

Hector Plotquin

Academic Senate Fellowship

3rd Thursday of each month, after Senate

F&L Center

Aura Sburlan

AFT

2nd Thursday of each month, 1:00-3:00pm

FSC

Mattie Moon

Bond Advisory

 

3rd Monday of each month, 3:30pm

FSC

-

Bond Advisory Exec

 

2nd Monday of each month, 12:00pm

PCR

-

Chairs Caucus

4th Tuesday of each month, 12:30-2:00pm

CH-206

Daniel Wanner

Chairs Council

1st Tuesday of each month, 12:30-2:00pm

FSC

Kim Perry

CTE Chairs

2nd Tuesday of each month, 12:30pm

PCR

Alex Vaughn

Curriculum

3rd Tuesday of each month, 12:30-2:00pm

FSC

Maria Reisch

Enrollment Management

Every Thursday, 3:00pm

PCR

Kim Perry

EPC

3rd Wednesday of each month, 12:30-2:00pm

PCR

Maryanne Des Vignes

EPC Distance Ed

2nd Wednesday of each month, 12:30-2:00pm

TLC

Charlene Morimoto

EPC Ed Planning

-

-

Nancy Pierce

EPC Program Review

1st Wednesday of each month, 12:30-2:00pm

PCR

Maria Reisch

Daniel Wanner

EPC Satellite

-

-

-

IDWG #1

1st Tuesday of each month, after Chairs Council

FSC

Allison Jones

IDWG #2

2nd Thursday of each month, 1:00pm

AD

Joyce Moore

IDWG #3

4th Thursday of each month, 2:00pm

Sci Tech

3rd floor conference room

Merrill Eastcott

Matriculation

4th Tuesday of each month, 2:00pm

AD-207

Kalynda Webber

Shared Governance (SGC)

1st Monday of each month, 1:00pm

PCR

Mattie Moon

Shared Governance (SGC) Budget

3rd Monday of each month, 2:00pm

PCR

Paul Carlson

Shared Governance (SGC) Planning

3rd Monday of each month, 12:30-2:00pm

PCR

Joyce Moore,

Maryanne Des Vignes

Staff and Organizational Development

2nd and 4th Tuesday of each month, 3:00pm

Staff Development Office

Christine Park

Student Learning Outcomes and Assessment

3rd Tuesday of each month, after Curriculum, 2:30-3:30pm

FSC

Patty Schmolze

Student Services Council

2nd Tuesday of every month, 9:00-10:30am

-

Lawrence Bradford

Student Success/Basic Skills

2nd and 4th Tuesday, 12:30-2:00pm

AD-207

Andrew Walzer

Kalynda Webber

Technology Steering

2nd and 4th Wednesday of each month, 12:00-1:00pm

TLC

Vaughn Obern

Pam Atkinson

Work Environment

3rd Tuesday of each month, 12:30-1:30pm

AD-209

Kevin Morrissey

 

Close this Window

rev. 2/08/10